Historie
První zmínky
Zmínky o hirudoterapii máme již ze starého Egypta. Z egyptských písemných zmínek víme, že tam pijavice využívali faraoni k posílení potence. Konkrétně je známo, že Kleopatra měla problémy s otěhotněním. Po dlouhém hledání a neúspěšném léčení poprosila o radu doktora, poeta a filozofa Nikandra z Kolofónu, který jí poradil, aby zkusila léčbu pijavicemi. Kleopatře se podařilo otěhotnět, což byl i důvod, proč se pijavice začala stále častěji objevovat na různých kresbách v církevních budovách a hrobkách, kde je na jejich přání začali používat jako symbol zdraví . Jak historie ukázala měla posléze několik dětí
Používání pijavic pro léčebné účely bylo známé v několika starověkých civilizacích, včetně starověkého Egypta, Indie, Řecka a Říma.
- Starověký Egypt (cca 1500 př. n. l.)
První zmínky o používání pijavic jako léčebného prostředku pocházejí z Egypta, kde byly pijavice používány k „odstranění špatné krve“ a zlepšení zdraví. Starověcí Egypťané věřili, že pijavice mohou pomoci při vyvažování tělesných šťáv a odstranění nežádoucích toxinů. - Starověké Řecko a Řím (4. století př. n. l. – 5. století n. l.)
Ve starověkém Řecku a Římě byla hirudoterapie také rozšířená. Lékaři jako Hippokrates a Galén ji používali jako součást své praxe. Hippokrates ji považoval za účinný způsob vyrovnání tělesných humórů (tekutin), což bylo základem tehdejší lékařské teorie. Pijavice byly považovány za nástroj k vylučování „špatné krve“, což bylo považováno za způsob, jak vyléčit různé nemoci. - Středověk (5. – 15. století)
V období středověku byla hirudoterapie nadále populární v Evropě, kde byla součástí mnoha lékařských praktik. Pijavice byly využívány například při léčbě horeček, bolesti hlavy nebo různých zánětlivých onemocnění. - Novověk (16. – 18. století)
V 17. a 18. století dosáhla hirudoterapie svého vrcholu. Lékaři té doby začali používat pijavice masově, a to nejen při léčbě vnitřních nemocí, ale i při chirurgických zákrokech. V této době byly pijavice používány k „odčerpání“ přebytečné krve, což bylo považováno za metodu, jak obnovit rovnováhu tělesných tekutin. - 19. století
V 19. století došlo k postupnému poklesu popularitě hirudoterapie s nástupem moderní medicíny a nových metod léčby. Avšak pijavice byly stále používány, a to zejména při chirurgických zákrocích, jako byla amputace končetin, aby se předešlo tvorbě krevních sraženin. - 20. století a současnost
Počátkem 20. století hirudoterapie prakticky vymizela, jak se rozvíjela farmakologie a nové chirurgické techniky. Avšak v posledních desetiletích zažívá tato terapie opětovný zájem. Moderní vědecké výzkumy ukazují, že látky vylučované pijavicemi, jako je hirudin, mají skutečně pozitivní účinky na zlepšení prokrvení a zamezení srážení krve. Hirudoterapie se dnes používá především jako doplňková léčba v oblasti rehabilitace, kardiologie a dermatologie.
Závěr
Hirudoterapie měla v minulosti široké a různorodé použití. Byla používána k léčbě celé řady zdravotních problémů, od horeček a zánětů až po poruchy oběhového systému. V průběhu staletí se její obliba měnila, ale i dnes, ve 21. století, se tento starobylý léčebný postup opět dostává do popředí, i když již pod přísnějšími lékařskými a vědeckými standardy. Dnes je hirudoterapie regulována a využívá se v mnoha zemích v souladu s lékařskými normami a předpisy. Pijavice jsou chovány ve speciálních podmínkách, aby se zajistila jejich bezpečnost a čistota pro terapeutické použití.